2023-03-05 21:31:53

Novo ruho Lipe, stari izazovi

Nakon 18 godina ponovno izlazi školski list Lipa. Htjeli smo se podsjetiti kako je to bilo prije 18 godina kad je u izradi ovog školskog lista sudjelovala sadašnja ravnateljica OŠ 22. lipnja Azra Rađenović, tada pedagoginja pa smo joj zato postavili nekoliko pitanja. Pozvala je sve članove naše novinarske grupe i primila nas u svom uredu.

Tko je školskom listu Lipa dao to ime i zašto?

Školski list Lipa je dobio ime po nazivu škole.  Kada imenujemo nešto biramo ime da ima veze sa školom, a pošto se škola zove 22. lipanj izabrano je to ime. Prva glavna urednica Lipe je bila tadašnja učiteljica hrvatskog jezika, a sada u mirovini Branka Kalauz.

Pronašli smo podatak da je ona pod tim imenom uredila prvu Lipu još početkom 90-tih godina. S kojim ste se izazovima tada susretali pri izradi školskog lista?

Najveći izazov s kojim su se susretali bila su financijska sredstva za tiskanje lista. Razvoj tehnologije je postavio nove zahtjeve te je list Lipa trebao i vanjske suradnike.

Što ste vi konkretno radili na školskom listu Lipa?

Pisala sam rubriku za roditelje, o prehrani i zašto štedimo. Radila sam i na posebnom izdanju Lipe za osmaše. Na taj način smo htjeli za sve osmaše napraviti kao neki spomenar kad su došli u školu pa do osmog razreda da se sjete svih učenika s kojima su nekada išli u školu.

Zašto je Lipa prestala izlaziti prije 18 godina?

Lipa je prestala izlaziti radi jednostavnih razloga, a to su bile financije, pošto je tisak Lipe bio jako skup i onda i sad. Materijala i interesa da učenici objave tekst u Lipi uvijek je bilo i toga nikad nije nedostajalo, ali financije su bile presudne.

Koje bi ste nam savjete mogli dati pri pisanju nove Lipe?

Kada pišete ili hoćete pisati neki članak trebali biste gledati svakodnevnicu škole. Voljela bih da pišete o mirnom boravku. (op. a. Mirni boravak je dio hodnika u kojem učenici čekaju kad nemaju vjeronauk i drugo.) Tu se nalazi šahovska ploča koju smo dobili 2018. kad je Gari Kasparov kod nas u školi igrao simultanku.  On je svjetski poznat šahist. Još su sve figure na broju iako svako malo vidimo učenike koji na toj ploči igraju šah dok sa strane stoje i gledaju ih kibiceri.  Tu ima i slikovnica i igara i to funkcionira. Nitko to ne uništava i ne otuđuje.  U našoj školi će 9. veljače biti Lidrano. Taj dan neće biti nastave. Dođite i pišite o tom događaju.  Pišite i o tome kako imamo organiziranu dopunsku nastavu na koju učenici slabo dolaze iako je namijenjena za one koji trebaju popravljati ocjene. Imamo i dodatnu nastavu za učenike koji se pripremaju za natjecanja i brojne izvannastavne aktivnosti. Voljela bih da pišete o onome što se vi opazili i doživjeli. Pišite o tome kako smo uspješno organizirali besplatnu kuhinju za sve učenike  iza Nove godine.  

Na kraju nam je rekla da joj je drago što se trudimo da  ponovo izlazi školski list Lipa. Dala nam je da pogledamo uvezane nekadašnje brojeve Lipe. Napomenula je da ćemo 2025. g. obilježavati 50 godina škole na ovom mjestu pa će biti dosta materijala za pisanje u vezi priprema za tu obljetnicu. Nismo očekivali da će nam ravnateljica savjetovati o kojim temama bi trebali pisati jer i sad imamo puno tema, ali loše uvjete za pisanje. Za par dana smo na Lidranu, a nadamo se da će biti vremena i za neke druge događaje i teme.

S ovim intervjuom htjeli smo vidjeti s kojim se izazovima susretala Lipa prije 18 godina. Kao što vidimo izazovi za napisati školski list su bili slični onda i sada. Mi ćemo za početak podignuti novu Lipu u digitalnom formatu na OneDrive, a za tiskano izdanje, koje nam je san izdati, još tražimo rješenje. Nadamo se da ćemo ga pronaći.

Laura Rupčić i Lucija Vojnović, 7.b

 

 


Osnovna škola 22.lipnja Sisak