2012-10-19 14:52:00

... da je kravata simbol hrvatskog identiteta, ali i ponos čovječanstva te da ima i svoj dan (18.10)?

   2008. godine Hrvatski sabor je jednoglasnom odlukom zastupnika dan 18. listopada proglasio Danom kravate u Republici Hrvatskoj.

   Kravata nije samo hrvatska tradicijska baština - već ponos čovječanstva. Značidba kravate mora biti značajnije odrđena kao sastavnica europskog kulturnoog identiteta.

 

     Academia Cravatica (AC) i Turistička zajednica grada Zagreba organiziraju su svečani nastup Kravat-pukovnije, na Markovu trgu koji započinje u 12 sati. Pripadnici ove počasne postrojbe - koja uz pješaštvo simbolički predstavlja proslavljenu hrvatsku laku konjicu, izveli su ceremonijal pregleda naoružanja i postavljanja stražara na ulaz crkve sv. Marka. Program na Markovu trgu traje oko desetak minuta, a potom se nastavi još sat i pol u užem središtu grada Zagreba. Tijekom ophodnje - ceremonijal smjene straže izvodi se i na Trgu bana Jelačića – kod spomenika Bana Jelačića i na Kaptolu ispred Katedrale – kod Gospinog kipa.

   „Čestitamo Dan kravate, dan dostojanstva i zajedništva... Kao modni, socijalni i kulturološki fenomen globalnih razmjera, kravata je najprepoznatljiviji simbol moderne civilizacije. Zanimljivo, u isto vrijeme nedovoljno smo je svjesni. Izvorno je kravata simbol zaručništva, ljubavi i vjernosti, no predstavlja i viteštvo, ljudsko dostojanstvo i zajedništvo, svečanost, demokraciju, poslovnu izvrsnost...  Svjetskim Danom kravate obnovimo zajedništvo i vrijednosti koje kravata predstavlja", izjavio je Dino Bedrina, glavni tajnik Academie.

   Hrvatski identitet dojmljivo se pokazuje se na većini građana svijeta - jer noseći kravatu i rubac uokolo vrata pokazuju sveprostranjeni simbol Hrvata.

VEZANJE KRAVATE

       

POVIJEST KRAVATE

Prema narodnim običajima, djevojke i žene koje su ispraćale hrvatske mladiće i muževe u ratove, darivale su im rupce kako bi u dalekomsvijetu imali nešto što ih podsjeća na njih. Noseći rubac, muškarac bi pokazivao vjernost djevojki ili ženi. O tom običaju u hrvatskom narodu svjedoče mnoge pjesme i narodna predaja, a kravata je sastavni dio nošnje čak i onih Hrvata koji žive kao nacionalne manjine izvan domovine.

Europa prepoznaje kravatu u prvoj polovici 17. stoljeća tijekom tridesetogodišnjeg rata u Europi (1618 - 1648) u kojem su učestvovali i hrvatski vojnici. U Parizu je pod nazivom "La royal Croate" osnovana i posebna elitna vojnička postrojba u kojoj su služili Hrvati. Hrvati su nosili oko vrata rubac svezan na poseban način, a sami su taj rubac zvali podgutnica ili podgutnjak, a svijet je taj rubac nazvao prema imenu naroda koji ga je prvi nosio - kravata. Riječ "croata" prisutna je u brojnim jezicima kao korijen riječi "kravata".

Kravatu su zbog njene originalnosti Parižani brzo prihvatili kao simbol napretka. Za vrijeme francuske revolucije nosile su se crne kravate kao znak protesta protiv zastarjelih ideja. Novi detalj ubrzo je postao moda među buržoazijom tog vremena kao simbol kulture i elegancije. U Englesku je taj modni detalj donio Charles II po povratku iz izgnanstva, a deset godina kasnije novi modni detalj osvojio je cijelu Europu, kao i većinu kolonija na američkom kontinentu.
Već od tada, kravata se kao ukrasni odjevni predmet koristi širom svijeta, a poslovni sastanak ili svečanost danas su nezamislivi bez kravate.


  

 

preneseno s:

http://www.hkv.hr/izdvojeno/vai-prilozi/p-r/raos-ivan/13193-obiljezen-dan-kravate-u-hrvatskoj-i-svijetu.html
http://www.poslovniforum.hr/info/kravata.asp

informatička skupina

    


Osnovna škola 22.lipnja Sisak