Informatičari se u našoj školi već 20 godina bave tematikom ekologije pa ih zovemo i prijatelji prirode.
Informatičari prijatelji prirode vode brigu o odvajanju otpada, štede energiju, recikliraju, upozoravaju svoju okolinu na probleme s povečanjem CO2 koji utječu na povećanje temperature na Zemlji (u zadnjih 10 godina to je za 1,1 °C). Zbog čega dolazi do globalnog zagrijavanja, a ono izaziva klimatske promjene koje dovode do novih nepridveđenih vremenskih uvjeta u prostorima u kojima se to nije dešavalo. Daljnjim zagrijavanjem našeg planeta stvorit će se nepovoljni uvjeti za život ljudi na Zemlji. Tato svi moramo voditi brigu o ekologiji te očuvanju bioraznolikosti i staništima biljki i životinja.
Ne smijemo preći zagrijavanje planete za više od 2 °C jer bi to bilo katostrofalno za čovječanstvo. Otopili bi se ledenjaci, donijeli nove viruse i bakterije na koje nismo navikli koji su zablokirani u njihovom ledu. Podigla bi se razina mora, zagrijali bi se oceani što bi poremetilo preživljavanje mnogobrojnih organizama. Poremetile bi se morske struje. Npr. Golfska topla struja ne bi ulazila u Sredozemlje i ne bi naš Jadran činila tako savršenim morem.
Govor djevojčice koji je utihnuo svijet na 6 minuta
Dvanaestogodišnja
djevojčica
Severn Suzuki
na Konferenciji UN-a
za okoliš i razvoj,
Rio de Janeiro, 1992.
Pismo (govor) indijanskog
poglavice Seattlea iz 1854.
upućeno američkom
predsjedniku u Washigton
kao odgovor na ponudu da
bijelci kupe indijansku zemlju.
Ovo pismo se ubraja među
najljepše i najdublje misli
koje su ikada izrečene o
čovjekovoj prirodi...
Više je savršenstva u kaplji vode,
nego u bilo kojem stroju kojeg je čovjek napravio. (Albert Einstein)
''Ti znaš i ja znam:
Zemlja nije tvoja ni moja, posuđena je svima nama da dođemo,
da se tu sretnemo i odemo bez povratka." (Stara aztečka pjesma)
Odredi svoj ekološki otisak
Priroda nam skriva svoje tajne jer je veličanstvena, a ne jer je varalica. (Albert Einstein)
Nema stvari koja bi bila tako vrijedna poučavanja kao priroda. (Nikola Tesla)
Priroda je jedina knjiga koja na svim listovima nudi mnogo sadržaja. (Goethe)
Postoji izvrstan učitelj, ako ga razumijemo: to je priroda. (Kleist)
Priroda je u najmanjim stvarima najveličanstvenija. (latinska)
Zagledaj se duboko, duboko u prirodu, i tada ćeš sve bolje razumjeti.(Albert Einstein)
Znate li koje su riječi ispravno napisane u tablici?
ekoškola | ||
ekokodeks | ||
ekodan | ||
ekoporuke | ||
ekorazglednice |
Ispravno je pisti ekoškola, ekokodeks, ekoporuke, ekodan, ekorazglednice,...
To su složenice i pišu se zajedno. Netočno je pisati ih razdvojeno ili sa sastavnicom. Ako ih ne želimo pisati zajedno onda je bolje upotrijebiti sljedeće: ekološki dan, ekološki kodeks, ekološka razglednica i sl.
Radi usporedbe, prisjetite se kako pišete npr. riječ autoput (ne piše se auto put niti auto-put) ili fotogalerija (također je netočno foto-galerija).
Dan klimatskih promjena
Informatičari prijatelji prirode upoznali su se s najvažnijim terminima vezanim za klimatske promjene i tako obilježili Dan klimatskih promjena.
Saznali su o mogućnostima suzbijanja neželjenih posljedica klimatskih promjena da ne dođe do točke preokreta u mnogim ekosustavima jer su već neki zahvaćeni porastom temperature za 1,1 do 1,2°C.
Zabrinuti zbog vidljivih klimatskih promjena, pogotovo ove jeseni koja je prva 2 mjeseca više ličila na ljeto i proljeće, odlučili su da će se brinuti onoliko koliko je u njihovoj moći jer svi mislimo na klimu.
Pročitajte i više o ovoj temi.
Sabina Curić, učiteljica informatike
Jedno stablo
Skupina učenika Informatičari prijatelji prirode proučavali su tijekom rujna i listopada koliko može značiti samo jedno stablo, tj. što ono dobro čini za okoliš i čovjeka. Tako su spoznali da osim što nam proizvodi kisik, stabla skladište ugljikov dioksid, najveći uzročnik klimatskih promjena. Bili su ponosni što imamo „naše stablo” koje smo posadili na informatički način - klikom.
Promatrali su stabla u našoj okolini i istraživali zanimljivosti na internetu te su saznali da ove godine klimatske promjene čine neobične stvari. Uz tople jesenske dane donijele su nam cvatnju nekog drveća. Tako su i kolovozu i rujnu procvale poneke trešnje i višnje, a mogao se u našem kraju vidjeti i procvali kesten i to, za ne povjerovati, u listopadu kad bi nam trebao donositi plodove. Zato ove godine svi kesteni nisu donijeli plodove.
A saznali s da u svijetu ima i stabala na kojem rađaju mnogobrojne voćke. Želite li znati kako je to moguće, pročitajte ovdje.
S kestenom se nastavljamo baviti u mjesecu studenom, kako je dogovoreno s učenicima Građanskog odgoja i njihovom voditeljicom Svetlanom Pećanac Kosić u sklopu projekta Neobično stablo.
Sabina Curić, učiteljica informatike
:: opširnije ::EE otpad u Europskom tjednu održivog razvoja
Na nastavi Informatike kroz različite aktivnosti bavimo se EE otpadom već 20 godina, tj. od kada se Informatika uvela u našu školu. Ove godine naše aktivnosti smo prijavili na međunarodnu platformu Tjedna održivog razvoja (ESDW2023) tako je naša škola obilježena na karti sudionika Europskog tjedna održivog razvoja gdje su prijavljene 4716 inicijativa iz 17 zemalja, među rijetkim smo školama iz Hrvatske.
Osim informativno-edukativnog i zabavnog dijela (zanimljivi videozapisi i edukativne igre o EE otpadu), učenici su odradili projektni zadatak istarživanjem određenih podataka te smo prikupili nešto informatičke opreme koja spada u EE otpad, odnosno opasan otpad. Informatička oprema će biti zbrinuta na adekvatan način kod tvrtke koja prikuplja takav otpad. Na taj način smo ispoštovali neke od Globalnih ciljeva održivog razvoja jer mislimo na klimu.
#BudimoOdrživi #ESDW2023
Sabina Curić, učiteljica informatike
:: opširnije ::
Dan sadnje drveta
U Europskom tjednu održivog razvoja Informatičari priajtelji prirode povezali su upotrebu IKT-a s globalnim problemom – klimatskim promjenama te dali svoj doprinos obilježavajući Dan sadnje drveta na praktičan informatički način.
Informatičari prijatelji prirode klikom su posadili stablo na prostoru RH čije su koordinate:
44°28'52.8"N 15°30'29.3"E.
Tako smo se svojim potpisom pridružili najvećem ekološkom projektu Rezolucija Zemlja i odradili prvu aktivnost u sklopu našeg projekta Klimatski kolaž.
Odgovorno ponašanje svakog pojedinca i svaki naš mali korak veliki je pomak pri smanjenju emisija CO2 koje su ključni problem klimatske krize.
Želite li biti dio Rezolucije Zemlja priključite se i klikom posadite svoje stablo te uz pomoć Hrvatskih šuma i Večernjeg lista stvarajmo nove šume
i mislimo na klimu.
Sve informacije pročitajte ovdje.
Pročitajte i opširnije.
Sabina Curić, učiteljica informatike
:: opširnije ::Dan planeta Zemlje uz Digitalnu čistku
Povodom Dana planeta Zemlje naša škola dobila je certifikat za sudjelovanje u svjetskoj kampanji Digital Cleanup Day.
Učenici šestih i osmih razreda sudjelovali su u provedbi akcije digitalnog čišćenja s ciljem smanjenja emisija CO2 te tako pridonijeli zaštiti našeg planeta.
Akcija digitalnog čišćenja dio je kampanje Zelena čistka. Zelenu čistku, u sklopu koje je i Digitalna čistka, u Hrvatskoj koordinira udruga Žmergo uz financijsku potporu Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade te Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Sabina Curić, učiteljica informatike
:: opširnije ::Poveznica između šuma i vode
Vjesnici proljeća kroz kameru Informatičara prijatelja prirode
Preuranjeno proljeće i relativno visoke temperature za siječanj i veljaču izmamile su cvjetove vjesnika proljeća. Jaglaci i visibabe mogu proviriti i ispod snijega. Za ljubičice očekivano vrijeme cvatnje je u ožujku i travnju, a u našem školskom dvorištu zaplavile su travnjake početkom veljače.
Skupina učenika uključena u izvannastavnu aktivnost Informatičari prijatelji prirode uočili su njihovu pojavu i zabilježili fotografiranjem u sklopu svog ovogodišnjeg projekta Naše biljke i mi.
Sabina Curić
:: opširnije ::
Nacionalni projekt Digitalna čistka u našoj školi
Naša škola se pridružila nacionalnom projektu Digitalna čistka u sklopu projekta Zelena čistka. Vrhunac kampanje dogodit će se 17.9.2022. kada se održava globalna akcija World Cleanup Day koja će u isti dan okupiti čak 180 zemalja oko zajedničkog cilja – čistog svijeta.
U digitalnom svijetu, kao i u okolišu, postoji ogromna količina otpada koji stvara digitalno zagađenje koje nastavlja trošiti energiju. Svake godine internet i njegovi povezani sustavi proizvedu 900 milijuna tona CO2. Neke studije procjenjuju da će do 2025. godine spremišta podataka koristiti petinu sve proizvedene energije i time postati jedan od najvećih onečišćivača.
Osim akcije čistke školskih računala pozivamo sve učenike, roditelje i djelatnike da očiste svoje privatne mobitele, tablete i računala te da obrišu nepotrebne sadržaje u oblacima. Obrišite nepotrebne online dokumente, stare e-poruke, nekorištene aplikacije, duplikate i mutne fotografije i videozapise koji ispunjavaju uređaje za pohranu, virtualne “oblake” i druge online platforme. Odjavite pretplatu nepotrebnih mailing lista. Koliko ste memorije oslobodili, odnosno koliko ste sadržaja obrisali napišite u poruci elektroničke pošte učiteljici informatike na adresu: sabina.curic@skole.hr.
Više pročitajte ovdje. Sabina Curić
:: opširnije ::
Informatičari prijatelji prirode obilježili Dan ozonskog omotača
Učenici četvrtih razreda upoznati su kako EE otpad djeluje na naš okoliš, saznali su da određeni takav otpad oštećuje ozonski omotač, koji služi kao važan Zemljin suncobran, ali je oštećen zbog ljudskog djelovanja. Mijenjanjem svojih navika čovjek je ipak uspio da se nastale ozonske rupe počnu regenerirati. Učenike je najviše razveselilo upoznavanje Ozzyja, glavnog lika animiranog filma u kojem Ozzy brine o ozonu.
Nešto stariji učenici upoznali su se s digitalnim stripovima s edukativnim sadržajima o ozonskom omotaču, a najstariji informatičari istraživanjem su pronalazili odgovore na pitanja što je ozonski omotač, kako nastaje, o njegovoj važnosti, što ga uništava, oporavlja li se i kojom brzinom te što kao pojedinci možemo učiniti da podržimo njegov oporavak da nam i dalje štiti naš planet od UV zraka, pa i nas same.
Većina učenika je bila iznenađena spoznajama do kojih su došli. U želji da nešto učine kao pojedinci za spas ozonskog omotača, izradili su digitalne sadržaje s ciljem širenja svijesti o važnosti Zemljinog suncobrana.
(poslani uradci: 1.uradak, 2. uradak, 3. uradak, 4. uradak, 5. uradak, 6.uradak)
Sabina Curić, učiteljica informatike
:: opširnije ::
Utječe li klimatska kriza na dječja prava i na neke bolesti?
Erna Curić, učenica 8.b sudjelovala je početkom travnja 2022. god. u Jezerčici na dvodnevnom sastanku mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu gdje se okupilo 20-ak djece iz cijele Hrvatske. Imali su radionice i predavanja koja su održale savjetnice pravobraniteljice za djecu i meteorologinja Dunja Mazzocco Drvar, ravnateljica Uprave za klimatske aktivnosti u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja.
Tema skupa MMS-a je bila Klimatska kriza i njen utjecaj na: okoliš, bolesti i dječja prava. Članovi MMS-a nakon edukacije predlagali su svoje ideje što bi se moglo učiniti da se globalno zatopljenje zaustavi. Na edukaciji su saznali da su klimatske promjene dovele do klimatske krize koja je uzrok: - da se dječja prava u velikom dijelu svijeta zbog toga ne mogu ostvarivati - veće širenje raznih bolesti (npr. da u naša područja dolaze nove vrste komaraca i donose i druge zarazne bolesti) - cvatnja nekih biljaka produžena (pa alergičari na ambroziju duže imaju poteškoća). Od znanstvenice Dunje Mazzocco Drvar saznali su da jedno od znanstvenih tumačenja postojeće pandemije ukazuje da je uzrok klimatska kriza jer se tope ledenjaci te se virus SARS-CoV2 mogao pojaviti iz otopljenog ledenjaka, a na ljude su ga prenijele životinje (šišmiši). Daljnjim otapanjem ledenjaka mogu se osloboditi novi virusi stari desetke tisuća godina, ali i ogromne rezerve odvojenog metana i ugljika.
Erna je pripremila materijale za pano u holu škole da o svojim saznanjima s edukacije informira zainteresirane učenike naše škole, kao i učenike OŠ Ivana Kukuljevića koji privremeno imaju nastavu u zgradi OŠ 22. lipnja, Sisak.
Povodom Dana planeta Zemlje Erna je poručila:
MISLIMO I DJELUJMO ZELENO!
Marinela Fabijan Gašparević, pedagoginja škole
:: opširnije ::
Dan darovitih (21. ožujka) obilježen u 3.r.
Učenici čiji interesi ili želje nadilaze zahtjeve postojećeg obrazovnog sustava zainteresirani su i za proširenje sadržaja. Da bi se pred takve učenike postavili dodatni sadržaji, na nastavi Informatike organizirana je radionica s micro:bit-ovima. Učenici su mjerili temperaturu na više načina, a djeci je bio najzanimljiviji susret s malim mikroračunalima s kojima se još nisu bili susreli, a ona su također pokazivala temperaturu u učionici i vani.
Zbog zainteresiranosti učenika za rad s micro:bitovima, organizirat će se i još sličnih radioniva na izvannastavnim aktivnostima koje vodi učiteljica Sabina Curić.
Sabina Curić
:: opširnije ::
Obnovimo našu Zemlju
51. puta na današnji dan obilježava se Dan planeta Zemlje, a u Hrvatskoj po 31. puta, od 1990. godine. Tema ovogodišnjeg dana planeta Zemlje je Restore Our Eart, odnosno Obnovimo našu Zemlju.
Paulo Cesar Silva-Speto brazilski je umjetnik koji je kreirao službeni plakat ovogodišnjeg Dana planeta Zemlje. Speto ističe da njegovo djelo simbolizira nadu u mlade koji su kolijevka naše budućnosti. Srna predstavlja simbol mira, ljubaznosti i nježnosti. Iako ima pregršt nježnih osobina sposobna je oduprijeti se neprijatelju dok Sunce predstavlja napredak čovječanstva zahvaljujući životnoj energiji koju nam daje.
Učenici 4.b razreda inspirirani plakatom umjetnika Speto, izrađivali su infografiku u grafičkim online editoru Canva i na taj način poslali svoje poruke povodom Dana planeta Zemlja.
Sabina Curić
:: opširnije ::Skupina kreativnih učenika za Božićni sajam izrađuje ambalažu za ekopalstelin
Ove godine u pripremama za Božićni sajam informatičari svoje kreativne sposobnosti nisu pokazali korištenjem računala već korištenjem vještih ruku.
Pokazali su ekološku osviještenost koristeći otpad (kutije od VHS videokazeta) za izradu ambalaže za ekoplastelin, ali i veliku kreativnost pri odabiru ekoloških motiva za dekoraciju kutija.
Pročitajte i više.
:: opširnije ::
uradak informatičara
mentorice učiteljice S. Curić
Stari most (1934.- 2024.)
- simbol grada - pročitajte
NOVE FUNKCIONALNOSTI
Aplikacija
NOVO!!!!!
POTVRDE o
statusu učenika
- dokument - ovdje
ili UPUTE - ovdje
DABAR je
više od
natjecanja,
Dabar je izazov!
DABROTJEDAN
11.11.-15.11. 2024.
UPUTE UČENICIMA - UPIS
(odradi točke od 1 do 6)
UPUTE pred natjecanje
VREMENIK INFORMACIJE
Vježbalište PseudoDabar
Vježbe iz 2016.
2016.-niža razina
2016. - viša razina
2017. 2018. 2019.
2020. 2021. 2022.
2023. 2024.
Rezultati 2021.
Rezultati 2023.
Instalirajte Office 365
na svoje računalo pa ćete
brže pristupati Teams-u.
NOVI NAZIV: Microsoft 365
1. Predložak za GIK
2. Tablica planiranja
AKTIVNOSTI za teme
3. Predložak - detaljno
planiranje AKTIVNOSTI
Zbor: Nek svud ljubav sja (2020.)
Snješkići: Najljepše doba godine
Ples učenika 5.a i 6.b (2020.g.)
Ples učenica 3.a i 3.b (2020.g.)
HITNO - Upozorenje - širenje "WannaCry" ransomwarea (13.5.'17.)
HITNO - Smjernice za zaštitu od "WanaCry" ransomwarea (15.5.'17.)
OBAVIJESTI od CARNet-a
« Prosinac 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Sisak |
• Grad Sisak |
• Sisak.Info |
• Sisačko-moslavačka ž... |
• Narodna knjižnica i ... |
• Obiteljski centar Si... |
Obrazovanje |
• Agencija za odgoj i ... |
• Ministarstvo znanost... |
• CARNet - Hrvatska ak... |
• Nikola tesla - Nacio... |
• PUP - Priručnik za u... |
Portali / Udruge |
Zabava i edukativni ... |
• Učilica |
• 24junior |
• Lukin portal |
• Zlatna djeca |
• Igraj se i uči |
• Pika i prijatelji |
• Od prvog do četvrtog |
• Slogica za sreno dijete |
Časopisi |
• Bug |
• Zrno |
• Enter |
• Hrčak |
• Edupoint |
• Meridijani |
• Drvo znanja |
• Pogled kroz prozor |
• National Geographic |
• Stari hrvatski časop... |
• Narodne novine |
etwinning - sve
englesko-ukrajinski rjećnik na 2. jezike
kviz Misconceptions about languages
and plurilingualism na hrvatskom jeziku